St. Albans South Signal Box

| Place | St. Albans South Signal Box, St Albans |
| Size | 46 x 12mm |
| Date | 2026 |
| Fastening | Brooch |

| Place | St. Albans South Signal Box, St Albans |
| Size | 46 x 12mm |
| Date | 2026 |
| Fastening | Brooch |

| Event | Beyond the Stars: A Propmaker’s Guide to the Galaxy, Discover Bucks Museum, Aylesbury |
| Size | 27 x 32mm |
| Date | 2025 |
| Fastening | Button |

| Place | Natural History Museum, London |
| Size | 36 x 16mm |
| Date | 2024 |
| Fastening | Button |
I miss the dinosaur from my childhood of course, but the whale skeleton was impressive.

| Event | Birds, Brilliant & Bizarre, Natural History Museum, London |
| Size | 30 x 33mm |
| Date | 2024 |
| Fastening | Button |
A second badge from the bird exhibition. It was from a set of three but I gave the third to the birthday girl.

| Event | Birds, Brilliant & Bizarre, Natural History Museum, London |
| Size | 30 x 32mm |
| Date | 2024 |
| Fastening | Button |
We went to see this exhibition at the Natural History Museum for a birthday treat (not mine). I had a soft spot for the puffin badge of course.

| Place | Rijksmuseum, Amsterdam |
| Size | 15 x 26mm |
| Date | 2024 |
| Fastening | Button |
They had several badges each one based on something on display at the museum. This one is based on The Night Watch.

| Event | Labyrinth Exhibition, The Ashmolean Museum, Oxford |
| Size | 25mm |
| Date | 2023 |
| Fastening | D Pin |
A badge design based on an old coin from this fascinating exhibition about Knossos. It was interesting to see the results of the recent archaeology along with some of the things I remember about visiting there when I was a child.

| Place | The British Museum, London |
| Size | 32mm |
| Date | 2023 |
| Fastening | Button |
Imsety is one of the four sons of Horus, represented as a human.

| Place | The British Museum, London |
| Size | 32mm |
| Date | 2023 |
| Fastening | Button |
Qebehsenuef is one of the four sons of Horus, represented as a falcon.

| Place | The British Museum, London |
| Size | 32mm |
| Date | 2023 |
| Fastening | Button |
Another of the sons of Horus, Duamutef is represented as a jackal.

| Place | The British Museum, London |
| Size | 32mm |
| Date | 2023 |
| Fastening | Button |
Not a misspelling; Hapy is one of the four sons of Horus, represented as a baboon.

| Place | The British Museum, London |
| Size | 20 x 25mm |
| Date | 2023 |
| Fastening | Button |
We went to see the Rosetta Stone. Which is a wonderful artefact, but on no account ever buy a jigsaw of it.
Badges: 92