Rebellion Brewery

| Place | Rebellion Brewery, Marlow |
| Size | 21 x 26mm |
| Date | 2025 |
| Fastening | Button |

| Place | Rebellion Brewery, Marlow |
| Size | 21 x 26mm |
| Date | 2025 |
| Fastening | Button |

| Place | Distillerie Combier, Saumur |
| Size | 16 x 30mm |
| Date | 2024 |
| Fastening | Button |
I’ve always thought of triple sec as just the orange stuff you put in cocktails, but this distillery produces a really delicious one along with an array of syrups and liqueurs in more flavours than I knew existed.

| Place | Le Comptoir De Vins, Fontevraud-l’Abbaye |
| Size | 32mm |
| Date | 2024 |
| Fastening | Brooch |
After a fascinating visit to Fontevraud Abbey we wanted a little lunch. This place provided, with real vinyl as the background music (and a fascinating selection of that).

| Place | Cotswold Distillery, Stourton |
| Size | 31 x 20mm |
| Date | 2024 |
| Fastening | Button |
A delightful distillery with some lovely gin and whisky.

| Place | Hard Rock Cafe, Lisbon |
| Size | 39 x 28mm |
| Date | 2023 |
| Fastening | Button (x 2) |
My first visit to a Hard Rock Cafe.

| Place | Penderyn Distillery, Llandudno |
| Gift | Yes |
| Size | 27 x 9mm |
| Date | 2023 |
| Fastening | Button |
This distillery makes one of my favourite gins and one of my favourite whiskies. I hope to visit it for myself one day.

| Place | Purple Moose Brewery, Porthmadog |
| Size | 24mm |
| Date | 2022 |
| Fastening | Button |
A brewery with a great selection of beers.

| Event | My birthday |
| Size | 23 x 22mm |
| Date | 2022 |
| Fastening | Button |
A birthday card with a badge. And who doesn’t like cake?

| Size | 19 x 22mm |
| Date | 2022 |
| Fastening | Button |
One of my favourite beers from Ringwood brewery.

| Size | 20 x 20mm |
| Date | 2022 |
| Fastening | Button |

| Size | 26mm |
| Date | 2021 |
| Fastening | Button |
Celebrating fifty years of the Campaign for Real Ale.

| Event | 20th Wedding Anniversary |
| Size | 26 x 18mm |
| Date | 2020 |
| Fastening | Button |
The traditional 20th wedding anniversary gift is apparently porcelain. But I could hardly buy my husband another set of plates, so instead I bought him a bottle of gin, in a very special bottle (and myself this badge).
Badges: 35